۱۳۹۸ دوشنبه ۵ اسفند
English
صفحه اصلی
مشاهير و فرزانگان
ملا علاءالملك توني فاضل خان
ملا علاءالملك توني فاضل خان ملقب به ملا علاءالملك توني، زاده‌شده در فردوس (تون آن زمان)، يكي از معماران بزرگ ايران در قرن 11 هجري بود. از بزرگ‌ترين و معروف‌ترين بناهاي ساخته‌شده به وسيلهي وي، مي‌توان به باغ شاليمار در لاهور اشاره كرد كه يكي از سرشناس‌ترين مكان‌هاي گردشگري پاكستان است. وي اين بنا را به همراهي شخصي به نام عليمردان خان و در سال 1052 ساخت. همچنين مدرسهي فاضليه در مشهد به دست وي ساخته شده‌است. وي ساخت اين بنا را در سال 1060 آغاز كرده و در سال 1075 (در زمان شاه عباس دوم) به پايان رساند.

قطب‌الدين حيدر توني
قطب‌الدين حيدر توني، از عارفان بزرگ شيعه سده‌هاي 6 و 7 هجري و سرسلسلهي فرقهي حيدري بوده‌است. قطب‌الدين حيدر توني، در سده 6 هجري در شهر تون (فردوس امروزي) زاده شد. وي با عطار همنشيني داشته و عطار، كتاب حيدري‌نامه را به نام وي نوشته است. وي مدتي در تبريز اقامت كرد و در سال 618 در آنجا درگذشت. يا اين حال، امروزه در شهر تربت حيدريه، آرامگاهي به نام وي موجود است و گفته مي‌شود كه تربت حيدريه بر مزار وي ساخته شده‌است. ولي بنا به نظري ديگر، آرامگاه موجود در تربت حيدريه، متعلق به قطب‌الدين حيدر زاوه‌اي بوده و قطب‌الدين حيدر توني در تبريز مدفون است.

مولانا آهي توني
مولانا آهي توني نيز يكي از شعراست و در كتاب تذكره آتشكده آذر تاليف لطفعلي بيك آذربيگدلي چنين آمده است :
مولانا آهي كه ضبط اصلي آن اهلي است وفات او را به سال 934 هــ.ق نوشته اند و مورد حمايت سلطان حسين بايقراء تيموري قرار داشته است. او از اهل تون (فردوس) است و هرگز اقليم وجودش خالي از سلطنت خسروعشق نبوده ، تا آنكه سلطان عشق سلطان حسين ميرزا او را اسير كرده و در مراسم عاشقي به تقصير خود راضي نشده و از تاثير محبت منظورنظر معشوق شده و در تبريز به سراي جاويد نقل كرده. گويند روزي سلطان حسين ميرزا در باغي به صحبت مشغول و غلام سياهي را بر در باغ موكل گردانيد كه كسي را نگذارد كه وارد باغ شود، مولانا بر در باغ ممنوع شد، اين دو شعر را در همانجا سروده رقعه را در سيني مجّوف نهاده از ممر آب به عمارتي كه مجلس آن پادشاه قدردان بود روان نمود من بعد رخصت دخول نمود و داخل مجلس شد و اين اشعار را سرود :

دو چشم فرش آن مجلس كه سازي جلوه گاه آنجا
به هرجا پا نهي خواهم كه باشم خاك راه آنجا
چه خوش بزمي است رنگين مجلس جانان چه سود ، اما
كه نتوان شد سفيد از شومي بخت سياه آنجا


السيدالجليل اميرخليل الله توني اصفهاني
امير خليل الله از علماء و فضلاي بزرگ عصر خويش بوده و در كتاب اعيان الشيعه چنين آمده :
« از پرهيزگارترين فضلاء و از معتبرترين و متقي ترين دانشمندان بوده ، وي در جمع آوري كتب و تصحيح آن بسيار جدي و در كتابهاي مهم بالخصوص كتابهاي فقهي و حديثي حاشيه هايي نوشته است . ليكن تقوي و برتري كمالات نفساني او از علمش بيشتر مي باشد .وي در سال 1088 هـ.ق در اصفهان وفات يافته است .»

علامه فاضل توني
آقا شيخ محمدحسين توني، معروف به “فاضل توني” اديب، حكيم و مدرس حكمت و عرفان و از علماي معاصر قرن 15 هجري قمري در 25 محرم 1298 هجري قمري در “تون” (نام قديم شهر فردوس) متولد شد. پدرش، ملاعبدالعظيم، واعظ فردوس و حوالي آن بود و خانواده اش از اهل فضل و تقوي بودند.
شيخ محمد حسين، در همان كودكي به مكتب خانه رفت و در مدتي كوتاه خواندن و نوشتن را ياد گرفت و بلافاصله به تحصيل مقدمات ادبيات عرب پرداخت.
تمام قرآن را خيلي زود حفظ كرد، در همين دوران كه كمي از تحصيل او مي گذشت پدر را از دست داد ولي فقدان پدر و نداشتن مال و ممري ثابت براي معيشت، مانع تحصيل او نشد، به خاطر هوش زياد و قدرت حفظ و ذهن، در اندك مدتي، سيوطي و مغني و مطول را خواند و در همان شهر (تون) سرآمد همه شد.
افراد برجسته و متمكن شهر، فرزندانشان را براي تحصيل يا مباحثه، نزد او مي فرستادند.
در هفده سالگي به خاطر محدوديت علمي شهر، تون به ناچار به مشهد مقدس رفت و در مشهد، دروس مختلف را در 6 سال آموخت و بعد به اصفهان كه آن زمان مهد علم و دانش بود ، رفت تا به تحصيل فلسفه و حكمت و تكميل فقه و اصول بپردازد.
علامه توني،11 سال اقامت در اصفهان را بهترين ايام عمر خود مي دانست كه فقط تحصيل علم ، تدريس، عبادت ، رياضت و تهذيب نفس داشت.
بعد از اقامت 11 ساله در اصفهان، مدت كوتاهي و براي چند ماه دوباره به خراسان رفت و بعد در تهران ماندگار شد.
شور و اشتياق كامل او به علم و معرفت، هوش و حافظه عجيب و خستگي ناپذيري او، موجب شد تا وي، استادي كامل و عالمي كارآمد و با نفوذ شود.
وي به مدرسه دارالشفا در تهران رفت و حوزه درس آن جا را اداره و تدريس را شروع كرد.
در سال 1333 هجري قمري يعني در سن 35 سالگي تدريس عربي را در مدرسه علوم سياسي دارالفنون تهران شروع و مدتي هم وعظ و خطابه داشت.
دروس عربي و فقه و منطق مي آموخت. از سال 1313 شمسي، در “دارالمعلمين عالي” كه تازه تاسيس شده بود، تدريس عربي ، منطق و فلسفه را شروع كرد.
با تاسيس دانشكده معقول و منقول و دانشكده ادبيات دانشگاه تهران، دروس فلسفه، زبان، ادبيات عرب را تدريس مي كرد و در سال هاي آخر،تنها در دانشكده معقول و منقول بود و سال 1333 شمسي بازنشسته شد.
درس او به آيات و احاديث و اشعار مولوي و حافظ و شيخ محمود شبستري و جامي آميخته و بيانش بسيار شيوا و گاهي با طنز و ساده و روشن بود.
به علت حافظه حيرت انگيزش، احتياج به يادداشت كردن نداشت و بسيار كم دست به قلم مي برد، از اين رو آثار مكتوب او محدود است و بيشتر يادداشت هاي دانشجويان او، به صورت كتاب در آمده و حواشي مختصري بر آثار عرفاني و فلسفي نوشته است.
جزوه صرف، تعليقه بر شرح فصوص الحكم، كتاب هاي صرف و نحو و قرائت، ترجمه متون سماع طبيعي، منتخب قرآن و نهج البلاغه و منتخب كليله و دمنه عربي و وفيات الاعيان. شرح و ايضاح لغات سخت، جزوه منطق، حكمت قديم و الهيات از جمله آثار اوست.
علامه فاضل توني، در نيمه شعبان سال 1380 هجري قمري در سن 82 سالگي مصادف با 12 بهمن 1339 شمسي در تهران در گذشت.
مدفن او در قبرستان شيخان شهر قم است.

دكتر محمد جعفر ياحقّي
دكتر “محمد جعفر ياحقّي “فرزند محمدحسن سال 1326 خورشيدي در فردوس متولد شد.
تحصيلات ابتدايي را تا پنجم متوسطه در فردوس و ششم ادبي را در مشهد به پايان رساند، سال 1346 وارد دانشگاه مشهد شد و در رشته زبان و ادبيات فارسي شروع به تحصيل كرد.
سال 1350 دوره ليسانس را به پايان رساند و همان سال در دوره فوق ليسانس ادبيات در مشهد پذيرفته شد.
پس از اتمام تحصيل در مقطع فوق ليسانس، در مهر 1354 به عنوان مربي در گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه مشهد به خدمت مشغول شد و هم زمان در كنكور دكتراي زبان و ادبيات فارسي دانشگاه مشهد پذيرفته شد.
سال 1359 از رساله دكتراي خود به عنوان «فرهنگ اساطير و اشارات داستاني در ادبيات» دفاع كرد و سال 1362 استاديار شد.
از شهريور 1364 به مدت يك سال براي استفاده از فرصت مطالعاتي به انگلستان رفت و در دانشگاه كمبريج به مطالعات خود ادامه داد.
سال 1367 بار ديگر به دعوت دانشگاه آكسفورد يك ماه در كتابخانه بادليان سرگرم تحقيق بود در همان سال به مرتبه دانشياري رسيد.
از مهر 1369 به دعوت دانشگاه مطالعات خارجي توكيو به ژاپن رفت و يك سال در توكيو به تدريس زبان و ادبيات فارسي مشغول بود.
در پاييز 1372 به مرتبه استادياري رسيد و از همان زمان به سمت پژوهشي دانشكده ادبيات و علوم انساني منصوب شد.
چند ماه بعد مسئوليت تحصيل تكميلي آن دانشكده نيز به او واگذار شد.
به پيشنهاد وي «مركز خراسان شناسي» وابسته به آستان قدس رضوي در آذر ماه 1357 تاسيس و از همان آغاز به اشاره مقام معظم رهبري به عنوان مدير عامل اين مركز منصوب شد.
كار تحقيق و نوشتن را از سال 1349 در ارتباط با آستان قدس رضوي آغاز كرد و در همان زمان شالوده كتابي با عنوان فرهنگ نامه قرآن پي ريزي و مسئوليت علمي آن به وي واگذار شد. اين كتاب سرانجام به همت و سرپرستي او بعد از انقلاب تكميل و در پنج جلد منتشر و بهمن 1357 به عنوان كتاب برگزيده برنده جايزه كتاب سال شد و از دست رئيس جمهور وقت ايران لوح افتخار گرفت.
از سال 1363 كه بنياد پژوهش هاي اسلامي آستان قدس تاسيس شد با سمت مدير گروه فرهنگ و ادبيات مشغول به تحقيق شد. او هم زمان با تدريس در دوره هاي سه گانه كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتراي زبان و ادبيات فارسي در كنفرانس هاي داخلي و خارجي شركت كرده است.
كتاب پاژ در 5 جلد، راهنماي نگارش و ويرايش، فرهنگ اساطير و انتشارات داستاني در ادبيات فارسي، ديباي خسرواني، اقليم هاي ديگر، آن سال ها، چون سبوي تشنه، فرهنگ نام آوران خراسان، فرهنگ قرآني در 5 جلد، تفسير ابوالفتح رازي در 20 جلد، جويبار لحظه ها، تفسير تاريخ، يادنامه بيهقي و سخن آشنا از جمله تاليفات دكتر ياحقي است.

دكتر غلامرضا مدبر عزيزي
استاد دكتر غلامرضا مدبر عزيزي متولد 1335 در فردوس از چهره هاي فرهنگي شناخته شده در سطح كشور است كه در سي ساله اخير نقش اساسي در گسترش فرهنگ قرآني استان مخصوصاً شهرستان فردوس داشته است.
ايشان متخصص در ادبيات و فلسفه و عرفان و استاد مراكز حوزوي و دانشگاهي فردوس مي باشد كه قريب دويست نوار كاست يادگار جلسات تفسير قرآن ايشان است.
همچنين استاد داراي قريب به پنجاه اثر مكتوب در موضوعات قرآني، تربيتي، فلسفي، عرفاني، اخلاقي و ديگر علوم است كه از آنها پنج كتاب چاپ و بيش از بيست مقاله در نشريات و فصلنامه هاي علمي كشوري چاپ و منتشر شده است.

كتاب عرفان صدر المتالهين استاد از طرف نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها،‌ مستقر در قم، به گروه آموزشي معارف اسلامي كليه دانشگاه ها و مراكز علمي كشور هديه و ارسال شده است.
استاد بارها بعنوان مدرس نمونه، پژوهشگر نمونه، مفسر نمونه، استاد ممتاز فرهنگي تبليغي.... مورد تشويق مسوولين قرار گرفته است.
تاریخ به روز رسانی: 1394/08/04
تعداد بازدید: 20610
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal